Нова расвета у школи у сарадњи са компанијом НИС
Програм „Заједници заједно“ компанија НИС је покренула 2009. године са циљем оснаживања развоја културе, образовања и науке, спорта, јавног здравља, социјалне заштите и заштите животне средине.
Градови и општине у којима је прошлогодишњи циклус Програма спроведен су: Београд, Нови Сад, Пожаревац, Ниш, Чачак, Зрењанин, Панчево, Кикинда, Кањижа, Нови Бечеј, Србобран и Житиште. Програм „Заједници заједно 2021“ реализован је у сарадњи са Министарством рударства и енергетике и Министарством заштите животне средине Републике Србије.
У сарадњи са ресорним министарствима, Компанија је донела одлуку да у 2021. години средства у оквиру програма „Заједници заједно“ усмери на подршку пројектима из области екологије и заштите животне средине.
ОШ „Милош Црњански“ Српски Итебеј је 2021. године учествовала на конкурсу у оквиру овог Програма са пројектом комплетне замене расвете у школи LED системом. За реализацију овог пројекта компанија НИС је издвојила 2 милиона динара.
Овим пројектом наша школа је остварила веома значајне резултате:
- Настава се у ноћним условима, али и у ситуацијама када је смањено природно осветљење услед временских услова (облачност) одвија у квалитетно осветљеним учионицама уз развоја ученика (очување вида) поштовање здравог и безбедног развоја ученика (очување вида).
- Смањена је укупна потрошња електричне енергије и долази до уштеде значајних буџетских финансијских средстава, која су усмерена на финансирање других битних текућих трошкова одржавања и финансирање развоја наставног процеса и тиме се допринело економичнијем функционисању школе.
- Смањена је потрошња електричне енергије, а тиме је смањено и исцрпљивање необновљивих извора енергије уз чување и заштите укупне животне средине.
- Стварање здраве животне средине у којој се реализује наставни процес за све ученике, који наставу похађају у згради матичне школе у Српском Итебеју.
- ЛЕД систем доприноси мањем утрошку енергије и економичности у одржавању школе. ЛЕД светлосни извори не садрже живу, која је токсична и отровна, тако да се пројектом у великој мери утиче на заштиту животне.
- Очекивани радни век ЛЕД светлосних извора уз правилно коришћење је од 35.000 до 50.000 сати, односно ако сијалице раде 8 сати дневно, њихов радни век може да траје више од 10 година.
- ЛЕД сијалице се веома мало загревају, тако да је и радни век грла и контаката дужи. Одржавање и сервисирање нове ЛЕД расвете ће у каснијим годинама бити економичније за школу
Комплетном заменом расвете у матичној школи у Српском Итебеју обезбеђенo је: квалитетна и одговарајућа боја и јачина расвете неопходна за реализацију наставе, осветљење школске зграде LED расветом у целости, мања потрошња електричне енергије и смањење потрошње необновљивих извора енергије, дужи период без финансирања трошкова за одржавање, безбедна и здрава животна средина за рад.
Новом расветом корачамо ка савременим и неминовним променама.